Skip to main content

Nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7 obowiązkowy dla każdego podatnika VAT

Już 1 października 2020 wszystkich przedsiębiorców zacznie obowiązywać nowy Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7 (dawniejsza nazwa robocza to JPK_VDEK). Oferowane przez Comarch systemy ERP są w pełni gotowe na to, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych ze zmianami w przepisach. W momencie wejścia w życie nowej struktury deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną wycofane. Comarch ma w swojej ofercie systemy ERP dla każdej firmy. Cechuje je zgodność z przepisami, w tym pełna gotowość na nowy JPK V7.

Oprogramowanie Comarch ERP gotowe na JPK V7!

Wszystkie systemy Comarch ERP oferują pełną obsługę (czyli generowanie, sprawdzenie i wysyłkę) Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz nowego JPK_V7, dzięki czemu każdy ich użytkownik w intuicyjny, prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania Ministerstwa Finansów. Oferowane przez Comarch systemy ERP (Optima, XL, XT, Altum oraz Enterprise) są w pełni gotowe na to, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych z wymienionymi zmianami w przepisach. Wybierając programy Comarch ERP masz zawsze pewność ichzgodności z najnowszymi wymogami fiskusa i ze zmianami w prawie.

Nowy JPK VAT

Nowe struktury JPK_V7 umożliwią podatnikom jednoczesne złożenie części deklaratywnej (wcześniej deklaracji VAT-7) oraz części ewidencyjnej (wcześniej JPK_VAT) w jednym pliku:

  • JPK_V7(M) będzie służyć do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT oraz rozliczania podatku VAT za okresy miesięczne
  • JPK_V7(K) będzie służyć do również do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT lecz w tym przypadku rozliczenie VAT odbędzie się co kwartał

Nawiązując do powyższego: w przypadku podatników rozliczających podatek VAT kwartalnie, za pierwszy i drugi miesiąc kwartału będą oni składali tylko część ewidencyjną pliku JPK_V7K, a po upływie trzeciego miesiąca – część ewidencyjną za trzeci miesiąc oraz część deklaratywną rozliczającą podatek VAT za cały kwartał.

JPK_V7 będzie zawierał zatem komplet informacji, m.in.: dotyczących transakcji VAT zakupu i sprzedaży oraz informacji na temat zobowiązania podatkowego lub kwoty do zwrotu podatku VAT.

Oznaczanie grup towarowych (GTU)

Wprowadzenie nowej struktury JPK ma być uproszczeniem dla przedsiębiorców. Jednak nowa struktura wiąże się także ze zmianami takimi jak obowiązek stosowania grup towarowych dla faktur sprzedażowych.  Choć pierwsza wysyłka nowego pliku JPKodbędzie się końcem listopada to już od 1. październikawprowadzane dokumenty powinny być właściwie ocechowaneaby generowane pliki JPK_V7 miały komplet danych. Wśród grup wymieniono czynności najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

Kody w strukturze JPK V7

Nowe wymagane informacje dotyczące grup towarowych i usługoznaczono symbolem GTU wraz z numerem od 1 do 13. Obowiązek oznaczania kodów GTU będzie dotyczył sprzedaży mającej miejsce po 30 września 2020 r. Innymi wymaganymi informacjami które muszą się znaleźć w pliku JPK są kod kraju kontrahenta, procedura sprzedaży i zakupy oraz typ dokumentu.