Skip to main content

System ERP i jego kompleksowe funkcje znacznie usprawniają procesy biznesowe w firmie. Sięgają po nią również mniejsze przedsiębiorstwa. Jednym z najważniejszych elementów, który może przeważyć o powodzeniu całego projektu jest wdrożenie ERP za pomocą specjalnej metody. Jaką wybrać?

Czym jest system ERP  i jakie może przynieść korzyści?

System ERP z ang. Enterprise Resource Management oznacza Zarządzanie Zasobami Przedsiębiorstwa. Jest programem integrującym zasoby i procesy biznesowe w firmie, takie jak sprzedaż, finanse, księgowość, magazyn, kadry, zaopatrzenie, produkcja itp. Dzięki wsparciu dedykowanych modułów pomaga zarządzać centralnymi obszarami biznesowymi przedsiębiorstw oraz generuje analizy, cenne dla podejmowania procesów decyzyjnych w firmie. Najpopularniejsze systemy ERP docenia się przede wszystkim za możliwość pracy na jednej bazie danych. Dzięki temu wprowadzenie informacji w jednym obszarze w firmie, np. sprzedaży, powoduje widoczność ich u innych użytkowników, np. zajmujących się księgowością czy zaopatrzeniem.

Dobór odpowiedniej metodyki

Systemy klasy ERP dla właściwego działania wymagają kompleksowego wdrożenia. Istnieją dwie główne metody wdrożenia systemu ERP:

  1. Wdrożenie poprzedzone kompleksową analizą wymagań – tworzy się całościowy opis wszystkich procesów biznesowych, które mają zostać odzwierciedlone w systemie. Dzięki temu udaje się stworzyć harmonogram i budżet wdrożenia. Korzystne szczególnie w mniejszych firmach. W większych przedsiębiorstwach może okazać się, że wprowadzono na początku założenia w późniejszych etapach okażą są niewystarczające lub niemożliwe do zrealizowania.
  2. Bieżące wdrożenie iteracyjne, gdzie wymagania ustalane i realizowane są w interwałach czasowych – można się na nie zdecydować, jeśli nie można ustalić budżetu i harmonogramu. Polega na bieżącym ustalaniu zadań do wykonania oraz czasu, który na nie potrzeba. Dzięki temu udaje się dokładniej określić aktualne potrzeby firmy w systemie ERP.

Warto również wymienić 6 etapów wdrożenia systemu ERP:

  1. Diagnoza – zastanowienie się, jak wybrać i wdrożyć system ERP;
  2. Analiza – sprawdzanie, jak przebiega przygotowanie do projektu;
  3. Projekt – rozpoczęcie realizacji wdrożenia systemu ERP;
  4. Budowa – dostosowanie systemu do wymagań biznesowych danej firmy;
  5. Uruchomienie programu oraz szkolenie dla użytkowników z obsługi systemu;
  6. Działanie oraz badanie jak wygląda wsparcie powdrożeniowe.

Rozwiązania Comarch pomocą we wdrożeniu ERP

Jeśli w Twojej firmie potrzebne są programy dla biur rachunkowych, skorzystaj z usług profesjonalnego biura rachunkowego, który dopasuje kompleksowe rozwiązanie dla potrzeb Twojego biznesu. We wdrożeniu najpopularniejszego obecnie programu ERP – Comarch w Bydgoszczy, okolicach i całej Polsce, pomogą specjaliści z programyksiegowe.com.pl.