Skip to main content

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz gorętszym tematem. Coraz większa część naszego życia przenosi się do sieci – robimy zakupy przez Internet, filmy i seriale oglądamy na platformach streamingowych, pracujemy zdalnie… Pandemia koronawirusa udowodniła, że nie tylko życie prywatne, ale także prowadzenie firmy można w dużej mierze przenieść do sieci. W związku z tym coraz częściej spotykamy z internetowymi zagrożeniami. Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy w przygotowanym przez nas artykule.

Ochrona przed wirusami jest niezwykle ważna

Stale rośnie liczba cyberzagrożeń, z jakimi spotykamy się w sieci. Mogą być one przesyłane mailem lub popularnymi komunikatorami. Jedne z nich są jedynie uciążliwe, podczas gdy inne naprawdę groźne. Infekcje często są wynikiem niewiedzy lub zbyt małej świadomości na temat zagrożeń w sieci komputerowej. To dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona przed wirusami oraz innymi cyberzagrożeniami.

Bezpieczeństwo danych w sieci – rodzaje zagrożeń

Jeżeli prowadzisz firmę i korzystasz z Internetu, być może masz świadomość tego, że w sieci czeka na Ciebie dużo zagrożeń. Są na świecie osoby, które mogą próbować wykraść wrażliwe dane np. Twoich klientów lub pracowników. Aby zabezpieczyć się przed atakami hakerów warto znać różne rodzaje cyberzagrożeń. W ten sposób możesz poprawić bezpieczeństwo Twojej firmy w sieci.

  • Ransomware – to wirusy, które szyfrują dane z Twojego komputera. Zwykle po zainfekowaniu sprzętu haker żąda okupu za odszyfrowanie danych.
  • Phishing – to rodzaj ataku, w którym hakerzy podszywają się pod osoby lub instytucje, próbując w ten sposób wykraść hasła, dane lub pieniądze.
  • Fałszywe witryny – często związane z phishingiem. Mogą to być strony podszywające się pod bank wysłane przez hakera, ale także witryny, na które wejdziemy, przypadkiem popełniając literówkę w adresie.
  • Trojan – to oprogramowanie pozwalające na zdalny dostęp do komputera.
  • Malware – to oprogramowanie atakujące komputery i smartfony, potrafi przejąć komputery, a także całe serwery.

Jak się bronić? Skuteczna ochrona przed wirusami

Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera firmowego, czy prywatnego, powinieneś zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • nie klikaj w linki pochodzące z nieznanych źródeł,
  • weryfikuj nadawców – czasem e-mail może różnić się jedną literą (np. twojbank@com.pl, a twojpank@com.pl),
  • zainstaluj na urządzeniach oprogramowanie antywirusowe,
  • do celów firmowych wykorzystuj wyłącznie oprogramowanie, które zapewnia bezpieczeństwo wprowadzonych danych (np. od Comarch).

Oprogramowanie dla Twojej firmy

Jako partner Comarch w Bydgoszczy pomożemy wdrożyć w Twojej firmie programy tej firmy. Możesz mieć pewność, że z nimi wszystkie Twoje dane będą bezpieczne. Polecamy wysokiej jakości programy dla biur rachunkowych, rozwiązania mobilne, a także programy księgowe. Chętnie wdrożymy je u Ciebie!