Skip to main content

System ERP to specjalistyczne narzędzie umożliwiające planowanie zasobów przedsiębiorstwa na kilku płaszczyznach m.in.: księgowej, logistycznej, finansowej, kadrowej itp. Systemy ERP dają doskonałą możliwość sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem oraz jego wewnętrznymi zasobami. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz usprawnić procesy decyzyjne w firmie. Jednak, mimo swoich rozbudowanych narzędzi systemy ERP comarch posiadają jedno, znacze ograniczenie. Nie pozwalają na dokładną i sprawną analizę danych. W tym przypadku z pomocą przychodzą systemy BI, pod pojęciem których mieści się analityka biznesowa oraz controlling.

Czym jest system BI?

Systemy BI to skuteczne i efektywne narzędzie służące do integrowania, korelacji oraz porządkowania danych firmy. Pozwala to na znaczne poprawienie efektywności pracy przedsiębiorstwa. Narzędzie to jest również rozwiązaniem, które wspiera poszukiwanie oszczędności w firmie, pozwala na tworzenie prognoz finansowych oraz kompleksową analizę danych.

Czym różnią się systemy ERP od BI?

W skrócie, systemy ERP tym różnią się do systemów BI, że służą do koordynowania dużej liczby małych akcji równocześnie, natomiast systemy BI pozwalają na pracę mniejszej liczby dużych odczytów na raz. Można, więc zatem stwierdzić, że oba te systemy działają w odwrotnym do siebie założeniu. Dodatkowo, systemy ERP mogą być dobrym narzędziem do zarządzania budżetem, natomiast systemy BI już w tej materii się nie sprawdzą, gdyż ich zasoby są w tym zakresie ograniczone. Natomiast, systemy BI mogą umożliwić dystrybucję wielu danych użytkownikom nieposiadających żadnej z licencji wspominanych wyżej systemów. Podczas, gdy system ERP nie ma w ogóle możliwości dystrybucji danych w żadnym zakresie.

Jak widać zalet i plusów tych systemów jest wiele. Nie sposób wybrać, który z systemów jest lepszy. Ciężko to nawet porównać, gdyż każdy z nich ma inne przeznaczenie. Na pewno wdrożenie ERP w firmie poprawi lub usprawni procesy w firmie, natomiast wprowadzenie systemów BI umożliwi stałą analizę bi i pracę na danych ze wszystkich obszarów firmy.

Jaki system wybrać?

Jeśli trudno Ci ocenić, jaki system sprawdzi się w Twojej firmie, zapoznaj się z ofertą comarch partner, aby wybrać system odpowiedni do profilu i potrzeb Twojego biznesu. Comarch Bydgoszcz, oprócz systemów ERP oraz BI pomoże Ci w wyborze odpowiednich programów księgowych dla firmy oraz doradzi najlepsze rozwiązania w zakresie zarządzania dokumentami oraz danymi Twojego przedsiębiorstwa.